Aktualności

ORĘDZIE NA 5. ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

1. «Ubogich zawsze macie u siebie» (Mk 14, 7). Jezus wypowiedział te słowa na kilka dni przed świętem Paschy, będąc na obiedzie w Betanii, w domu pewnego Szymona, zwanego „Trędowatym”. Jak opowiada ewangelista, pewna kobieta weszła, trzymając alabastrowy flakonik pełen bardzo cennego olejku, który następnie wylała na głowę Jezusa. Gest ten wzbudził wielkie zdumienie i dał początek dwóm różnym reakcjom. Pierwszą jest oburzenie wśród niektórych obecnych, wliczając w to uczniów, którzy, biorąc pod uwagę cenę olejku – około 300 denarów, czyli równowartość rocznej zapłaty jednego pracownika – myślą, że byłoby lepiej go sprzedać i oddać zarobione w ten sposób pieniądze dla ubogich. Według Ewangelii świętego Jana, Judasz staje się wyrazicielem tego zdania: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?». Ewangelista odnotowuje: «Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano» (12, 5-6). To nie przypadek, że ta ciężka krytyka wychodzi z ust zdrajcy: jest to dowód na to, że ci, którzy nie zauważają ubogich, zdradzają nauczanie Jezusa i nie mogą być Jego uczniami. Pamiętamy, w odniesieniu do tej sytuacji, o mocnych słowach Orygenesa: «Judasz wydawał się troszczyć o ubogich […]. Jeśli teraz jest jeszcze ktoś, kto ma sakiewkę Kościoła i jak Judasz wypowiada się w imieniu ubogich, ale potem bierze dla siebie to, co tam wkładają, niech ma swój udział razem z Judaszem» (Komentarz do Ewangelii Mateusza, 11, 9).

More
„Oddech słońca” – nowa książka o. Bogusława Dąbrowskiego

20 września 2021 r. nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka ukazała się nowa książka “Oddech słońca” o. Bogusława Dąbrowskiego, franciszkanina, który przez wiele lat pracował na misjach w Ugandzie.

Ojciec Bogusław napisał dwie książki w których opisuje swoje życie na misji w Kakooge, gdzie przeżył 19 lat.  „Pomysł na napisanie pierwszej książki zrodził się, gdy powstała potrzeba utrzymania szkoły zawodowej. Dochód z wydania książki zostanie przeznaczony na rozwój misji w Ugandzie. Z pierwszej książki wybudowaliśmy dom dla nauczycieli. (…) Dzięki wsparciu Dobrodziejów, udało nam się zbudować kościół, stworzyć trzy szkoły: podstawową, zawodową i liceum, a także założyć szpital. Naszym głównym zadaniem, powołaniem jest głoszenie Dobrej Nowiny. Czynimy to również przez pomoc ludziom, podejmowane działania charytatywne. Służymy ludziom biednym, którzy potrzebują duchowej, ale także materialnej pomocy” – zauważa o Bogusław.

 

More
Franciszkańska formacja w Ugandzie

“Liczba kandydatów, którzy zgłaszają się do naszych franciszkańskich „drzwi” i wyrażają zainteresowanie życiem w naszym Zakonie oscyluje w ostatnich latach mniej więcej w granicach 40-50 rocznie” pisze o. Marcin Załuski, misjonarz z Ugandy.

 

Jako Franciszkanie w Ugandzie jesteśmy również „obecni” na internetowych portalach społecznościowych. Młody człowiek żyjący w Ugandzie nie ma większych problemów z dostępem do informacji o nas jako franciszkanach. Poza tym, w Kampali, w stolicy kraju, zostało nam ofiarowane miejsce męczeństwa św. Andrzeja Kaggwa, w którym piękna Bazylika Męczenników Ugandyjskich rozsławia naszą obecność na cały kraj. Z tego powodu ojciec Wojtek „Kaggwa” Szymczak, który jest odpowiedzialny za powołania, nie ma czasu na nudę.

 

Zanim ktoś zostanie przyjęty na pierwszy rok formacji, musi uczestniczyć w organizowanych przez nas spotkaniach dla kandydatów„Come & See”. Organizujemy dwa razy w roku pięciodniowe rekolekcje, kilka miesięcy przed samym wstąpieniem comiesięczne spotkania dla kandydatów. Staramy się  podczas nich – o ile to możliwe – oczyszczać intencje wstąpienia do Zakonu i nakreślać rzeczywistość życia zakonnego oraz nasz charyzmat franciszkański.

 

Kandydaci muszą spełnić określone zasady, również pod względem wymaganych dokumentów na temat ich zdrowia (np. negatywny wynik na obecność HIV), czy przedstawić oryginalne dokumenty ze szkół, które ukończyli a także dostarczyć świadectwo urodzin i chrztu. Ten temat jest równie ciekawy, chociażby ze względu na pojedyncze sytuacje, w których kandydat próbował przedstawić sfałszowane papiery, byle tylko dostać się na formację zakonną… I tutaj dotykamy bardzo istotnego aspektu całego tematu powołań: intencje wstąpienia do Zakonu. Ale o tym nieco później… 

More
15 września - Wspomnienie Matki Bożej Bolesnej

Matka Boża Bolesna z Kibeho. Objawienia w Kibeho to pierwsze objawienia na Czarnym Lądzie uznane przez Kościół. Słowa, które wypowiedziała wtedy Matka Boża oczywiście przede wszystkim były skierowane do Rwandy, do Afryki, ale odnosiły się także do całego świata. Podczas objawień Matka Boża wzywała do modlitwy i wybudowania kaplicy. Widząca Marie Claire Mukangango mówiła, że otrzymała objawienia dotyczące Różańca do Siedmiu Boleści Matki Bożej. Dziewica kocha ten Różaniec. Kiedyś znany, popadł dziś w zapomnienie. Matka Boża wyraziła w Kibeho pragnienie, aby został na nowo rozszerzony w Kościele i szanowany. Koronka Boleści nie wypiera Różańca Świętego.

More
„Miłosierdzie nadzieją dla świata” - poświęcenie Dzwonów Nadziei

W dniu 22.08.2021 r. podczas pielgrzymki wielbicieli Bożego Miłosierdzia abp Marek Jędraszewski z Krakowa poświęcił „Dzwon Nadziei” dla Sanktuarium w Munyonyo. Dzwon będzie częścią budowanej Kaplicy Bożego Miłosierdzia, będzie przypominał o Miłosierdziu Bożym i był znakiem jedności między miejscami poświęconymi szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego. Misję dla Ubogich przy Bazylice św. Jacka w Chicago reprezentował Pan Piotr Obodziński, który jest pomysłodawcą tej pięknej inicjatywy.

More
Budowa Studni w Ugandzie

Bogu niech bedą dzięki za wspaniałych ludzi, których nam posyła dla wsparcia misji w Afryce. Kochani jeden z naszych sponsorów w całości pokrył koszty studni głębinowej, która powstanie w okolicach Matuggi w Ugandzie. Obecnie w tym rejonie miejscowi czerpią wodę z pobliskich mokradeł. W większości to dzieci są odpowiedzialne za zaopatrywanie rodziny w wodę. Począwszy od najmłodszych lat, dzieci noszą wodę w plastikowych pojemnikach z bardzo dużych odległości i conajmniej dwa razy dziennie. Patronem tej nowej studni będzie św. Józef.

More
“TRZYMAJ SIĘ RĘKI MATKI” - XXXII Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna, z Chicago do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej W Merrillville, Indiana

Niedaleko Chicago, w sąsiednim stanie Indiana, polscy Salwatorianie szerzą kult Matki Bożej Częstochowskiej. Kościół pod Jej wezwaniem został wybudowany roku 1983 jako wotum Polonii chicagowskiej, z okazji Jubileuszu 600-lecia obecności cudami słynącego wizerunku „Czarnej Madonny” na Jasnej Górze w Częstochowie.

More