Blog

Aktualności z Munyonyo - rekordowe małżeństwa

Uganda - “Perła Afryki”. Piękni ludzie, miejsca i wydarzenia. Jeszcze do tego Sanktuarium Ugandyjskich Męczenników w Kampala-Munyonyo. 

Franciszkanie. Służba. Świąteczny czas. Da się to wszystko jakoś powiązać w całość, kiedy ma się na myśli ostatnie wydarzenia w Munyonyo. A było ich całkiem sporo…

 

W piątym dniu Oktawy Bożego Narodzenia, w wigilię Niedzieli Bożej Rodziny, przybyło do naszego sanktuarium aż czterdzieści cztery zaręczone pary, które tego dnia ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Ich przysięgę małżeńską przyjmował oraz uroczystą Eucharystię w intencji nowożeńców celebrował sam arcybiskup kampalskiej archidiecezji Cyprian Kizito Lwanga.

 

Ta coroczna ceremonia zaślubin tym razem miała swoje miejsce właśnie w Munyonyo, z czego jesteśmy niezwykle dumni, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że święty Andrzej Kaggwa, który jest pochowany tutaj, wziął pierwszy katolicki ślub na ugandyjskiej ziemi. 

 

Rekordowe małżeństwa

 

Podczas ceremonii można było dostrzec przejęcie i wzruszenie na twarzach niemłodych już nowożeńców. Wielu z nich, mając bardzo skromne środki finansowe, nie mogłoby sobie pozwolić na “wystawny” ślub i wesele. Stąd archidiecezja wychodzi na przeciw tym parom, które chcą powiedzieć sobie sakramentalne “tak”, a często tłumaczą się brakiem funduszy na ślub, organizując raz w roku ceremonię zaślubin i drobne przyjęcie weselne. Tego dnia, ale o różnych porach, w naszym sanktuarium połączyło się węzłem małżeńskim w sumie czterdzieści siedem par, co jest niekwestionowanym rekordem w kronikach parafialnych. 

 

 

 

Autor: Piotr Mpiima Dąbek OFMConv

 

 

 

Całość artykułu i zdjęcia na stronie

http://misje.franciszkanie.pl/swiatecznie-w-munyonyo/

Back